KRATKI VODNIK O ODVISNOSTI OD IGER NA SREČO
V tem prispevku boste izvedeli:
- kaj je odvisnost od iger na srečo,
- kakšni so znaki in simptomi odvisnosti od iger na srečo,
- kakšni so vzroki odvisnosti od iger na srečo,
- kakšne so posledice odvisnosti ter
- zdravljenje odvisnosti od iger na srečo.
Tanka meja med zabavo in odvisnostjo od iger na srečo
Številni ljudje se v tem hitrem tempu življenja in stresnih situacijah radi zabavajo in sprostijo na različne načine. Ena od oblik sprostitve so za nekatere lahko tudi igre na srečo, ki so ljudem dosegljive praktično vsepovsod. Npr. na bencinskih črpalkah ali kar preko interneta. Nekateri igrajo pogosteje, drugi redkeje. Vsako igranje iger še ne pomeni, da bo posameznik postal odvisen.
Meja med povsem nedolžno zabavo in igro ter odvisnostjo od iger na srečo je zelo tanka, saj igranje iger lahko sčasoma in neopazno preide v odvisnost, le-ta pa prizadene različna področja posameznikovega življenja.
Kljub navidezni nadzorovanosti in urejenosti igralnic, odvisniki od iger na srečo lahko zapadejo v neizmerne hude finančne stiske, katere ne uničijo samo življenje odvisnika, temveč tudi njihove družine in njegove bližnje. Odvisniki pozabljajo, da so igralnice zasnovane tako, da dolgoročno vedno zmagajo in ohranjajo odvisnike pri čim daljšem igranju.
Statistični podatki
Podatki različnih raziskav za Slovenijo kažejo, da število odvisnosti od iger na srečo, ki je značilna predvsem za mlade fante, narašča, kar je zelo zaskrbljujoče.
Kaj je odvisnost od iger na srečo?
Odvisnost od iger na srečo sodi med nekemične odvisnosti. Pri odvisnosti gre za nujo ali pretirano potrebo posameznika po igranju in tveganju, kljub zavedanju škodljivega ravnanja in negativnih posledic, ki prizadenejo posameznikovo psihološko, telesno, finančno, socialno in druga področja življenja.
Igre na srečo v osnovi pomenijo, da je posameznik pripravljen tvegati neko zanj pomembno vrednost (največkrat denar) v upanju, da bo dobil še večjo vrednost.
Problem nastane, ko takšne igre sčasoma, nevede preidejo v odvisnost oz. ponavljajoči se vzorec nenehnih, razburljivih tveganj, ki jih posameznik ne zmore več nadzorovati.
Postopoma postane odvisen od vznemirjenja in adrenalina, ki ga prinaša tvegano igranje, torej od vznemirljivega pričakovanja nagrade, dobitka ali zmage. Igre na srečo spodbujajo sproščanje številnih nevrotransmiterjev, vključno s serotoninom in dopaminom, hormoni sreče, ki ustvarjajo občutke užitka in spremljajočo željo po njihovem ohranjanju. Čeprav si posameznik želi nehati in ve, da mu takšno vedenje škoduje, tega ne zmore ustaviti. Dosežek nagrade ali dobitka posameznika sprosti in zadovolji (tako kot alkohol). Kmalu se vzorec ponovi.
Kako razmišlja odvisnik od iger na srečo?
Igre na srečo v igralnicah imajo v sebi namenoma vgrajeno negotovost in razburljivost, zaradi česar so igre zabavne za igranje. To tudi pojasnjuje in ohranja njihov nadaljnji obstoj in zaslužek.
Zmotna prepričanja odvisnika
Odvisnik od iger na srečo zmotno verjame, da bo po nizu slabih iger sledila velika zmaga, zato nadaljuje z igranjem.
Prav tako odvisnik, ki je v neki igri »skoraj« zmagal, zmotno verjame, da je bil »zelo blizu zmagi« in bo zagotovo zmagal v naslednji igri, kar ga spodbudi k ponovnemu igranju.
Ko končno dobi večjo vsoto denarja (nagrado, zadovoljstvo), ga neustavljivo znova vodi zmotno prepričanje, da bo »večji vložek zagotovo prinesel večjo zmago«, zaradi česar vse pridobljeno znova vloži in tudi izgubi.
Vsa ta zmotna kognitivna prepričanja odvisnikov od iger na srečo so dejavniki tveganja za njihovo nerazsodno, ponavljajoče se tvegano vedenje. Tudi za postopno uničevanje svojih življenj, kar sčasoma lahko vodi v finančni propad.
Motnja odvisnosti od igranja
V Diagnostičnem in statističnem priročniku duševnih motenj 5 (DSM-V) je motnja igranja opredeljena kot vztrajni, ponavljajoči se vzorec igranja posameznika, ki je povezan z znatno stisko in okvaro.
Do leta 2013 je bila ta motnja razumljena kot motnja kontrole impulzov, medtem ko je danes navedena kot motnja odvisnosti od igranja posameznika. Za slednjo sta značilna naraščajoča toleranca, kar pomeni, da posameznik potrebuje vedno več igranja za dosego enakega zadovoljstva. Značilen je tudi znak odtegnitve, kot je občutek razdražljivosti, kadar posameznik prekine z igranjem.
Število odvisnosti od iger na srečo narašča
Odvisnost od iger na srečo lahko prizadene kogar koli, najbolj pa je značilna za mlajšo in srednjo starostno skupino, večinoma moškega spola.
Raziskava v Sloveniji
Statistični podatki raziskave glede zdravljenja odvisnosti od iger na srečo Centra za zdravljenje zasvojenosti Nova Gorica iz leta 2018 kažejo, da je bilo od vseh obravnavanih odvisnikov (N=82) 20% takih, ki so bili odvisni od iger na srečo. Od tega je 11% odvisnikov igralo igre na srečo vsak dan, v enakem deležu so se igranja posluževali preko interneta. Najpogosteje (9%), kar je skoraj polovica, so igrali športne stave in avtomate v igralnicah, večinoma v Sloveniji. Polovica odvisnih (10%) je kot glavni vzrok igranja navedla sprostitev, 9% željo po dobitku.
Statistika v Sloveniji
Statistični podatki v Sloveniji kažejo, da se število odvisnosti od iger na srečo povečuje. Velikokrat gre pri ljudeh za kombinacijo večih odvisnosti hkrati. Npr. kombinacija odvisnosti od iger na srečo in od alkohola. Daleč najbolj razširjene igre na srečo pri nas so športne stave.
Opredelitev odvisnosti od iger na srečo
Odvisnost od iger na srečo se nanaša na različne vrste iger, ki jih posameznik igra preko interneta ali na terenu:
- poker,
- klasične srečke s takojšnjim dobitkom,
- športne stave,
- loto,
- Bingo,
- igre v igralnicah in salonih (avtomati, ruleta),
- elektronske srečke, elektronski avtomati.
Kanadska raziskava o igrah na srečo
Kanadska raziskava o igrah na srečo najstnikov iz leta 2018 (Understanding the Odds, McReary Center Society, 2021) kaže, da so fantje v zgodnjih dvajsetih letih najhitreje rastoča skupina igralcev iger na srečo.
Skoraj dve tretjini najstnikov v starosti od 12-18 let (N= >38000) je v preteklem letu igralo igre na srečo preko interneta ali na terenu. 21% jih je igralo za denar. Tisti, ki so večinoma igrali igre na srečo preko interneta, skoraj niso imeli nikakršnih osebnih prijateljskih vezi, temveč večinoma virtualne, neznane »prijatelje«.
Znaki in simptomi odvisnosti od iger na srečo
Ker pri tej odvisnosti ne gre za uživanje snovi, ni nobenih fizičnih znakov, kot je to pri odvisnostih od drog in alkohola. Zato se tudi posameznik sam ne zaveda škodljivih posledic svojega vedenja. Znaki odvisnosti od iger na srečo so na miselno-vedenjski ravni podobni kot pri ostalih odvisnostih.
Lahko jih povzamemo na osnovi Ameriškega združenja psihiatrov, ki je določilo deset znakov, po katerih lahko prepoznamo odvisnost od iger na srečo. Kadar ima posameznik pet ali več znakov, lahko govorimo o odvisnosti od iger na srečo:
- preobremenjenost z igrami – odvisnik je pretirano obremenjen in zaposlen z igranjem, lahko podoživlja pretekle izkušnje igranja, načrtuje nove strategije ali razmišlja o načinih, kako priti do denarja za novo igro.
- zmotne kognitivne misli – odvisnika vodijo zmotna, nerealna, izkrivljena prepričanja in razmišljanja o igranju in zmagovalnih dobitkih, kar ohranja njegove ponavljajoče se cikle odvisnosti od iger na srečo.
- povečana toleranca – toleranca se povečuje, odvisnik potrebuje vedno več igranja, daljše igranje in vedno več denarja za dosego istega rezultata, da bi doživel želeno vznemirjenje (učinek ugodja in zadovoljstva).
- abstinenčni znaki, abstinenčna kriza – odvisnik občuti nezadovoljstvo in razburjenost ob poskusih, da bi zmanjšal pogostost igranja ali celo prenehal igrati, kot da doživlja abstinenčno krizo, kjer se pojavi nemir, razdražljivost, nespečnost.
- beg – igre predstavljajo beg odvisnika pred problemi, slabim razpoloženjem, nezadovoljstvom, občutki krivde, depresijo.
- gonja, prisilno vedenje – je ena najbolj tipičnih značilnosti odvisnosti, gre za odvisniški ponavljajoči se vzorec, saj odvisnik izgubi denar in se vrača, da bi izgubljeno znova priigral.
- laganje, prikrivanje – odvisnik prične lagati svojim bližnjim in znancem, da bi prikril, kako daleč je že zabredel v svoji odvisnosti.
- nezakonita dejanja, iskanje načinov financiranja – odvisniki se poslužujejo kraje, poneverbe, ponarejanje listin in podobnih nezakonitih dejanj, ki so pogosti načini, kako bi prišli do novega denarja.
- zanemarjanje in izguba družine, zakona, službe, hobijev – zaradi odvisnosti od iger na srečo odvisnik pogosto tvega, da bo izgubil bližnje, službo in kariero.
- iskanje načinov financiranja – odvisnik se zanaša na to, da bodo drugi priskrbeli denar, s katerim se bo rešil hude finančne stiske in drugih težav, se zadolžuje, izposoja. Povečano je zadolževanje, jemanje posojil, uporaba kreditnih kartic, kraja ali goljufanje odvisnika, ki so načini za pridobitev denarja za igre na srečo. Skrb za denar postane njegova osrednja tema.
- izguba nadzora nad vedenjem – odvisnik nima več nadzora nad svojim vedenjem, ponavlja vzorec neuspešnih poskusov nadzorovati, zmanjšati ali prenehati z igrami na srečo.
Vzroki odvisnosti od iger na srečo
Odvisnost od iger na srečo ima lahko različne vzroke, ki se med seboj prepletajo:
- psihološki dejavniki:
- iskanje sprostitve in užitka: Odvisniki od iger na srečo pogosto iščejo takojšnje zadovoljstvo in so preveč osredotočeni na zmage, ki jih čutijo kot »nagrado« za svoje vedenje.
- nizka samopodoba in čustvene težave: Ljudje z nizko samopodobo, depresijo ali tesnobo so bolj nagnjeni k iskanju tolažbe v igrah na srečo. Igranje lahko deluje kot način za beg od vsakodnevnih težav, stresa in različnih pritiskov.
- travmatične izkušnje iz otroštva: Pomembni psihološki dejavniki so predvsem tisti, ki jih posameznik nezavedno oblikuje v primarni družini v odnosu s starši ali drugimi skrbniki v otroštvu.Negativne izkušnje s starši ali bližnjimi iz otroštva, kot so nasilje, zlorabe, travme, manipulacije, pritiski in drugo posameznika psihološko zaznamujejo do te mere, da kasneje v življenju posledično lahko išče tolažbo za svoje stiske tudi v igranju iger na srečo.
- duševne motnje: čustvene motnje, anksiozne motnje, osebnostne motnje in motnje psihotičnega spektra.
- tveganje kot način za spopadanje s stresom: Ko posamezniki iščejo načine za obvladovanje stresa ali čustvenih težav, lahko igre na srečo postanejo način za spopadanje s stresom, ki posameznika začasno sprosti, pomiri in mu prinese zadovoljstvo.
2. biološki dejavniki:
- nevrokemijska neravnovesja: Igranje iger na srečo sproži sproščanje dopamina, nevrotransmiterja, ki je povezan z občutkom ugodja in nagrade. Pri nekaterih posameznikih je ta proces lahko prekomerno občutljiv, kar poveča tveganje za odvisnost od iger na srečo.
- genetska nagnjenost: obstaja povezava med dednostjo in tveganjem za razvoj odvisnosti od iger na srečo. Ljudje, katerih družinski člani so imeli težave z odvisnostjo, so bolj nagnjeni k podobnim težavam.
3. Socialni in okoljski dejavniki:
- družbeni pritisk in dostopnost iger na srečo: Oglaševanje iger na srečo, dostopnost spletnih igralnic in drugih iger ter družbeni pritiski lahko prispevajo k naraščanju števila ljudi, ki se spopadajo z odvisnostjo od iger na srečo.
- običaj igre na srečo kot zabava: V številnih družbah so igre na srečo pogosto obravnavane kot sprejemljiv način zabave in sprostitve (pogosto med vrstniki, prijatelji), kar lahko zmanjša občutek tveganja in vpliva na posameznike, da razvijejo odvisnost od iger na srečo.
Posledice odvisnosti od iger na srečo
Odvisnost od iger na srečo povzroči različne posledice, ki prizadenejo posameznikovo celotno življenje in življenje bližnjih:
- psihološke posledice: depresija, nemir, tesnoba, nezadovoljstvo, sram, krivda, obžalovanje, obup, samomorilne misli in poskusi samomora, zloraba drugih substanc, kot so alkohol, droge.
- finančne posledice: finančne težave, povečanje dolgov, neporavnani dolgovi, terjatve, ki uničijo tudi socialne vezi, finančno-ekonomski propad, izguba dohodka, bankrot, stečaj. Neprestano igranje iger na srečo pogosto vodi v povečanje dolgov in finančne težave, ki so lahko dolgotrajne in uničujoče.
- osebne in družinske posledice: težave v odnosih, izguba družine, otrok, partnerja ali zakonca, prijateljev, sodelavcev. Konflikti z družinskimi člani, partnerji ali prijatelji zaradi prikrivanja in laži, obljub, ki niso bile izpolnjene, ter predvsem finančnih težav, zapravljanjem premoženja, povezanih z igrami na srečo. Značilna je tudi socialna izolacija in umik od ljudi ali družbe zaradi sramu, obupa ali obžalovanja.
- pravne posledice: posledice za kazniva dejanja, če so v hujših primerih odvisniki posegli po nezakonitih dejanjih (kraja, goljufije) ali uporabi nezakonitih sredstev, da bi plačevali svoje igre na srečo. Možen je tudi zapor.
Težave v službi: odvisnost od iger na srečo lahko negativno vpliva na posameznikovo poklicno življenje, saj igra na srečo pogosto vodi v slabšo storilnost, pomanjkanje motivacije za delo ali celo izgubo zaposlitve zaradi finančnih težav.
Zdravljenje odvisnosti od iger na srečo
Zdravljenje odvisnosti od iger na srečo je največkrat nujno potrebno, saj posamezniki pogosto razvijejo tudi nekatere druge oblike odvisnosti (od alkohola, drog, motnje hranjenja). Strokovna podpora je pomembna, saj odvisniki lahko tudi preidejo iz ene v drugo odvisnost.
Najpomembnejši prvi korak je, da si odvisnik od iger na srečo prizna, da ima težave in da potrebuje pomoč. Pomembna je torej prostovoljna odločitev posameznika, da se želi soočiti s svojo situacijo.
Obstajajo različne oblike zdravljenja, med katerimi posameznik lahko izbira:
- Bolnišnično zdravljenje:
Bolnišnično zdravljenje je na začetku poti odvisnika od iger na srečo skoraj neizogibno, saj so pogosto potrebne intenzivnejše oblike zdravljenja, ohranjanje abstinence. Posebno usposobljeno strokovno osebje zagotavlja stalno skrb in vodi dnevne terapevtske aktivnosti. Pri nas so trenutno edina zdravstvena ustanova, ki se s tem resno ukvarja, Center za zdravljenje zasvojenosti Nova Gorica, ki deluje v ZD Nova Gorica.
- zdravila: nekatera zdravila, kot so antidepresivi ali zdravila proti tesnobi, lahko pomagajo pri obvladovanju čustvenih težav, povezanih z igrami na srečo.
- Psihoterapija:
Vključitev v psihoterapijo je pri soočanju s problematiko odvisnosti od iger na srečo zelo podporna, priporočljiva, saj posameznik lahko skozi terapevtski proces ozavesti, predeluje in se sooča z nezavednimi vsebinami, s stiskami in travmami iz otroštva ali preteklosti, predvsem pa z vzroki, ki so ga privedli so trenutnega življenja in doživljanja. Individualno terapijo bi priporočila vsakomur, ki se sooča z odvisnostjo od iger na srečo.
Pri zdravljenju odvisnosti od iger na srečo študije kažejo, da je psihoterapija učinkovitejša od zdravil, saj omogoča odkrivanje vzrokov za razvoj odvisnosti od iger na srečo. Poleg tega omogoča tudi zmanjšanje simptomov odvisnosti, vzpostavitev učinkovitih strategij za premagovanje škodljivih impulzov, izboljšanje kakovosti življenja in ponovno oblikovanje zaupanja v odnosih z bližnjimi.
Na voljo so različne vrste in psihoterapevtski pristopi, za katere se posameznik lahko sam odloči.
- Skupinske terapije, skupine za samopomoč omogočajo deljenje izkušenj, razumevanje, podporo in povezanost med ljudmi, ki se soočajo z isto težavo.
4. Podporne skupine:
- skupine nudijo podporo posamezniku in občutek skupnosti, povezanosti, razumevanja, neobsojanja, kar posamezniku pomaga na njegovi poti okrevanja.
- Življenjske spremembe
S spremembo življenjskega sloga, okolja, ljudi, vključevanjem v šport, meditacijo in druge oblike sprostitve, lahko posamezniki zmanjšajo stres, spremenijo način življenja in se izognejo situacijam, ki jih spominjajo na pretekle izkušnje. Gre za proces, ki traja. Pomembno je zavestno razvijanje novih, zdravih navad, pozitivnih misli in zanimanj, ki bodo nadomestile igre na srečo. Istočasno je tudi pomembno izogibanje dosedanjim neustreznim navadam.
Preventivno ukrepanje
Predvsem je potrebno preventivno ukrepati pri mladih, predvsem najstnikih, jih osveščati o posledicah odvisnosti od iger na srečo, zmanjševati igranje iger. Pri odraslih oz. starših pa je treba poudarjati pomembnost primarnega družinskega okolja. Le-to naj bo čustveno varno in podporno, saj je izjemno pomembno za vsestranski razvoj otroka in njegove kasnejše odnose ter razmišljanje.
dr. Barbara K. Novak, zak. in druž. terapevtka
Morda vas zanima še več o odvisnostih? Preberite https://www.bodisprememba.si/odvisnosti-kako-prepoznati-odvisnosti-znaki-odvisnosti-ter-pot-naprej/
Lahko si preberete tudi https://www.bodisprememba.si/odvisnosti-so-posledica-travm-iz-otrostva-oz-naraven-odziv-na-nenaravne-okoliscine/