KRATKI VODNIK O ODVISNOSTI OD DIGITALNE TEHNOLOGIJE
V tem prispevku boste izvedeli:
- kaj je odvisnost od digitalne tehnologije,
- kakšni so znaki in simptomi odvisnosti od digitalne tehnologije,
- vrste odvisnosti od digitalne tehnologije,
- vzroki odvisnosti od digitalne tehnologije,
- posledice odvisnosti od digitalne tehnologije ter
- zdravljenje odvisnosti od digitalne tehnologije.
Uporaba digitalne tehnologije v današnjem času je povsod družbeno sprejemljiva in nepogrešljivi del vsakdanjega življenja in delovanja, zato je prepoznavanje težav na tem področju bistveno težje, kot pri drugih oblikah odvisnosti. Poleg tega je razvoj digitalne tehnologije s seboj prinesel razvoj algoritmov, ki ljudi želi na vsak način zadržati na določeni platformi. V porastu je tako digitalna tehnologija kot tudi nekemične zasvojenosti. Končne posledice napredka so vidne v vse večjem številu odvisnikov od digitalne tehnologije, predvsem mladih.
Raziskava o razširjenosti nekemičnih zasvojenosti
Ugotovitve nacionalne raziskave NIJZ iz leta 2018 o razširjenosti nekemičnih zasvojenosti pri nas (N=16000) so pokazale, da je internet in internetne tehnologije v prostem času uporabljala večina (88,3 %) prebivalcev Slovenije med 15. in 64. letom starosti. Večina uporabnikov interneta je do njega dostopala (tudi) preko pametnega telefona (82,1 %). Med najbolj pogostimi spletnimi aktivnostmi so bili iskanje informacij in branje novic (92,1 %), uporaba socialnih omrežij (54,3 %) in ogledovanje video vsebin (43,8 %). Največji delež uporabnikov interneta (>98 %) je bil med mladostniki in mlajšimi odraslimi (15–34 let).
6,4 % uporabnikov interneta bi uvrstili v kategorijo visokega tveganja za zasvojenost z internetom. Visoko tveganje za zasvojenost z internetom je bilo prisotno pri 17,1 % mladostnikov (15–19 let). Delež igralcev iger na srečo z izrazitimi znaki zasvojenosti je bil 4,3 % in je bil najvišji med osebami v starosti 15–19 let (19,4 % igralcev). Značilno več igralcev z znaki zasvojenosti je bilo pri moških.
Kaj je odvisnost od digitalne tehnologije?
Odvisnost od digitalne tehnologije je psihološko stanje posameznika, v katerem le-ta razvije pretirano in pogosto nenadzorovano uporabo digitalnih ali elektronskih naprav in tehnologij, kot so mobilni pametni telefoni, računalniki, tablični računalniki, internet in različne aplikacije. Čeprav se posameznik zaveda, da je takšno vedenje škodljivo, z njim ne more prenehati. Ta odvisnost sodi med nekemične odvisnosti in je po svoji vsebini podobna ostalim odvisnostim.
Dejstvo je, da se posamezniki lahko zasvojijo tudi brez posredovanja kemičnih sredstev, kot so npr. droge, z uporabo posebnih postopkov in ritualov, s katerimi sprožijo omamni učinek s pomočjo stimulacije možganov. Tu ne govorimo o telesni odvisnosti, ampak o psihični odvisnosti.
Digitalna zasvojenost je opredeljena kot dlje časa trajajoč vzorec disfunkcionalnega vedenja ob uporabi vsebin na zaslonih, ki pri zasvojenem povzroča stisko in škodo na različnih življenjskih področjih. Digitalna zasvojenost trenutno ni opredeljena kot duševna motnja v DSM-V ali MKB-11.
Za odvisnost od digitalne tehnologije obstajajo različna poimenovanja, kot so odvisnost od elektronskih naprav, odvisnost od spleta, odvisnost od interneta, zasvojenost z računalniškimi igrami, odvisnost od računalnika, odvisnost od mobilnih naprav, odvisnost od digitalnih medijev, digitalna zasvojenost idr.
Ključni komponenti odvisnosti
Komponenti, ki sta pri odvisnosti od digitalnih tehnologij zelo pomembni, sta komponenti nepredvidljivosti in naključja. To pomeni, da je učinek, ki povzroča odvisnost, najmočnejši ob slučajnosti. Komponenti sta izraziti, ko posameznik išče podatke na internetu, ko pridobiva različne ponudbe, ko spoznava nove virtualne prijatelje ipd.
Ključen znak odvisnosti z digitalno tehnologijo in s spletnimi vsebinami pa je močan čustveni odziv ob odvzemu možnosti njene uporabe. Odziv je najpogosteje jeza, bes, grožnje, agresija oz. agresivna reakcija.
Dejavnosti, ki se nanašajo na digitalno tehnologijo
Ta vrsta odvisnosti se lahko nanaša na številne dejavnosti, kot so:
– brskanje po internetu,
– uporaba socialnih omrežij,
– igranje video in računalniških iger,
– spletno nakupovanje,
– nenehno iskanje novih informacij (npr. novice, preiskovanje interneta),
– iskanje stikov v virtualnem svetu (klepetalnice, družabna omrežja),
kar lahko zmanjša kvaliteto življenja posameznika in vpliva na njegovo duševno in fizično zdravje ter vsakdanje delovanje.
Vrste odvisnosti od digitalne tehnologije
Med najpogostejše in manj pogoste vrste odvisnosti od digitalne tehnologije štejemo:
- Odvisnost od mobilnih telefonov ali naprav: posameznik nenehno preverja svoj mobilni telefon, saj v nasprotnem doživlja nelagodje, tesnobo in stres. Pretirana uporaba povzroča še večji stres, možen je tudi razvoj obsesivno-kompulzivne motnje.
- Odvisnost od socialnih omrežij: Ta odvisnost vključuje nenehno preverjanje in objavljanje na platformah, kot so Facebook, Instagram, TikTok, SnapChat, Youtube ter iskanje potrditev in sprejemanje v internetnem, virtualnem okolju. Posamezniki pretirano objavljajo številne nepomembne objave o svojem zasebnem in poslovnem življenju ter preverjajo všečke in sledilce.
- Odvisnost od interneta: Ta odvisnost vključuje prekomerno iskanje informacij, gledanje videoposnetkov, brskanje po spletnih straneh, prekomerno spremljanje novic ali iskanje spletnih vsebin, ki nimajo resnične vrednosti. Je zelo pogosta odvisnost, saj je internet dostopen vsepovsod. Ti posamezniki imajo težave razlikovati med pravo in virtualno resničnostjo, na internetu preživijo pretirano preveč časa.
- Odvisnost od spletnih iger: Prekomerno igranje računalniških, mobilnih ali spletnih iger, ki postane glavna dejavnost v življenju posameznika in ima negativen vpliv na njegova druga področja vsakdanjega življenja.
- Odvisnost od spletnega nakupovanja: Nenehno iskanje in nakupovanje preko interneta, ki vodi v impulzivno porabo denarja in finančne težave.
- Odvisnost od odnosov v virtualnem spletu: iskanje in navezovanje stikov preko spletnih klepetalnic, vzpostavljanje virtualnih odnosov.
- Odvisnost od iger na srečo in trgovanja s kriptovalutami: Igralci igrajo zaradi velikega vznemirjenja, adrenalina in ugodja, ki se sproža ob pričakovanju zmage, medtem ko so posledice lahko zelo uničujoče, finančni zlom in izguba vsega.
Znaki in simptomi odvisnosti od digitalne tehnologije
Odvisnost od digitalne tehnologije lahko prepoznamo po naslednjih znakih, ki so zanjo značilni:
- prekomerna uporaba, pomanjkanje nadzora nad uporabo: Posamezniki porabijo (pretirano) preveč časa za uporabo digitalnih naprav ter interneta, bodisi za zabavo, komunikacijo, iskanje informacij, bodisi za delo, kar vodi v zmanjšanje časa za druge pomembne dejavnosti in področja, kot so osebni odnosi, družina, otroci in partner, delo, telesna aktivnost, počitek. Posamezniki niso zmožni nadzorovati časa uporabe tehnologije in interneta niti s tem prenehati.
- obsesivna potreba po povezavi in preverjanje naprav: Odvisni posamezniki čutijo stalno potrebo po tem, da so povezani z internetom in da preverjajo e-pošto, sporočila, všečke, novosti na socialnih omrežjih in internetu, pogosto brez pravega razloga, sicer postanejo napeti, anksiozni, razdražljivi in nemirni ali čutijo nelagodje, če ne preverijo naprave. Posameznik ima obsesivne misli v zvezi s tem, kaj se dogaja na internetu.
- abstinenčni (odtegnitveni) znaki: pri posamezniku se po daljši neuporabi digitalne tehnologije ali interneta pojavijo abstinenčni znaki, kot so nemir, tesnoba, napetost, razdražljivost, jeza, agresivnost, ki izginejo ali se zmanjšajo, ko se ponovno posluži tehnologije in preveri internet. Agresivni izpadi ob odvzemu tehnologije.
- iskanje nenehnih stimulansov: Digitalne naprave, kot so pametni telefoni in računalniki, ponujajo nenehno nove informacije, zabavo in socialne interakcije. Ta stalna stimulacija lahko postane zasvojitvena, saj posamezniki iščejo občutek zadovoljstva ali nagrade z vsakim novim obvestilom ali vsebino. Ob daljši neuporabi čutijo nemir, tesnobo, nervozo, ter močno hrepenenje po ponovni uporabi tehnologije, ki prinese olajšanje in zadovoljstvo, tudi evforijo.
- zanemarjanje dejavnosti: Zaradi prekomerne rabe digitalne tehnologije začnejo posamezniki zanemarjati vsakodnevne naloge, obveznosti in odgovornosti, kot so družina, partner in otroci, prijatelji, delo, šola, gospodinjstvo ali odnosi in stiki z drugimi. Nekateri zanemarijo osnovne potrebe, kot sta spanje in prehrana.
- uporaba kljub zavedanju škodljivosti: posameznik se zaveda, da pretirava v uporabi digitalne tehnologije, a z vedenjem nadaljuje kljub škodljivosti za njegovo življenje.
- čustvene težave: težave s koncentracijo, motnje spanja, anksioznost, nemir, stres, depresija, agresivnost, motnje razpoloženja (nihanje iz evforije v depresivno stanje).
- strah pred zamujenimi priložnostmi (angl. FOMO – Fear of Missing Out) (npr. pomembnimi informacijami, novicami, dogodki na socialnih omrežjih), je pogosto prisoten in lahko povzroči, da posamezniki nenehno preverjajo svoje naprave, kar lahko pripelje do še večje tesnobe, negotovosti in stresa.
Strah pred zamujenimi priložnostmi predstavlja relativno novo obliko socialne tesnobe, ki je opredeljena kot posameznikova skrb glede zamujanja prijetnih, zadovoljujočih, morda za posameznika koristnih, družbenih dogodkov. Stanje zaskrbljenosti opredeljuje tudi želja po nenehni vključenosti v dogodke, ki jih doživljajo drugi, npr. prijatelji, znanci ali pa popolni tujci z interneta. V skrajnem primeru se lahko strah izraža kot patološka odvisnost od interneta.
Vzroki odvisnosti od digitalne tehnologije
Odvisnost od digitalne tehnologije je zapleteno in večplastno stanje, ki ga lahko povzročijo različni dejavniki, psihološki, socialni, genetski. Nekateri glavni vzroki vključujejo:
- primarno družinsko okolje odraščanje v okolju, kjer so prisotne zasvojenosti, travmatične izkušnje v otroštvu, nasilje in zlorabe.
- beg od resničnosti: Nekateri posamezniki se obrnejo na digitalno tehnologijo kot način, da se izognejo težavam v resničnem življenju, kot so stres, bolečina, travme, tesnoba, depresija ali osamljenost. Tehnologija omogoči začasen beg pred težavami in stisko, kar postopoma lahko vodi v razvoj odvisnosti.
- osebnostne značilnosti posameznika, kot so čustvena nestabilnost, nizko samospoštovanje in perfekcionizem.
- enostavna dostopnost in uporaba: Digitalne tehnologije, kot so pametni telefoni, računalniki in družbena omrežja, so vedno in vsepovsod dostopni ter omogočajo enostavno interakcijo. Zaradi tega je zelo preprosto preživeti dolge ure na digitalnih napravah, kar hitro lahko vodi v prekomerno uporabo.
- vpliv družbe, pritisk vrstnikov in strah pred zamujenimi priložnostmi (FOMO): S pojavom družbenih omrežij so mnogi ljudje postali nenehno povezani z drugimi, kar lahko povzroči občutek nujnosti, da morajo biti vedno na voljo in na tekočem. Strah pred tem, da bi zamudili pomembne informacije, novice ali dogodke, je lahko močan motivator za pretirano uporabo tehnologije.
- nagrada in zasvojenost: Digitalne naprave in aplikacije so pogosto zasnovane tako, da zagotavljajo takojšnje nagrade v obliki všečkov, komentarjev, sledilcev ali novih vsebin, kar sproži sproščanje dopamina v možganih. Ta kemijska reakcija ustvarja občutek zadovoljstva, kar lahko vodi v ponavljajočo se uporabo in sčasoma odvisnost.
- pomanjkanje samodiscipline: Ljudje, ki nimajo močne samodiscipline ali sposobnosti postavljanja meja, so bolj nagnjeni k prekomerni uporabi digitalnih tehnologij. Zaradi pomanjkanja nadzora lahko hitro preveč časa preživijo v digitalnem svetu.
- poklicna in socialna potreba: S povečanim številom poklicnih in socialnih interakcij preko digitalnih platform se pogosto pojavi potreba po stalni povezanosti z drugimi. To lahko povzroči občutek, da so posamezniki primorani nenehno biti »prisotni« na internetu.
- slabša kvaliteta odnosov z ljudmi: Čeprav digitalne tehnologije omogočajo hiter dostop do ljudi, lahko pogosto nadomestijo globlje, osebne stike. Ljudje, ki se spopadajo s slabšo kvaliteto osebnih odnosov ali nerazumevanja z ljudmi, lahko iščejo tovrstno povezanost v digitalnem okolju, kar pogosto vodi v odvisnost.
- nezdrav življenjski slog: Pomanjkanje fizične aktivnosti, dolge ure, preživete pred zasloni ter pomanjkanje spanja so vse dejavnosti, ki jih lahko spremlja odvisnost od digitalnih naprav. To ustvarja začaran krog, kjer prekomerna uporaba tehnologije negativno vpliva na fizično in psihično zdravje.
Razumevanje teh vzrokov je ključno za preprečevanje in zdravljenje odvisnosti od digitalne tehnologije, saj lahko pomagajo posameznikom prepoznati in obvladovati nevarnosti tega stanja.
Posledice odvisnosti od digitalne tehnologije
- psihološke težave: Prekomerna uporaba tehnologije lahko vodi v anksioznost, depresijo, stres, negotovost (FOMO) oz. strah, da bi kaj zamudili, nizko samospoštovanje, občutek osamljenosti ali socialne izolacije, saj ljudje pogosto zamenjujejo digitalne stike z resničnimi socialnimi stiki. Zaradi pretirane uporabe tehnologije je možen razvoj različnih motenj, kot so depresivna, anksiozna, obsesivno-kompulzivna motnja.
- motnje spanja: Dolgotrajna uporaba naprav, zlasti pred spanjem, lahko moti kvaliteto spanja, saj (modra) svetloba iz zaslonov vpliva na produkcijo melatonina, hormona, ki uravnava spanje.
- slabša kvaliteta odnosov: Ker se posamezniki preveč posvečajo digitalnim napravam, lahko to posledično povzroči napetosti, konflikte, jezo in nesoglasja v osebnih, družinskih in drugih odnosih.
- zmanjšana učinkovitost: Nenehno preverjanje naprav in prekinjanje nalog zaradi digitalnih motenj lahko zmanjša sposobnost osredotočanja na naloge, kar vodi v zmanjšanje produktivnosti in slabše opravljanje obveznosti.
- telesne težave: Dolgotrajna uporaba zaslonov lahko povzroči težave s hrbtom, vratom, očmi (t.i. “digitalske oči”), glavobole, pridobivanje teže zaradi premalo gibanja, bolečine v križu zaradi prisilne drže, mravljinčenje ali odrevenelost prstov ter druge zdravstvene težave, povezane z dolgotrajnim sedenjem ali nepravilno telesno držo. Poleg tega dolgotrajna uporaba lahko vpliva na zmanjšanje telesnih aktivnosti posameznika, neredno spanje ter nezdravo prehranjevanje.
- socialna izolacija: Posamezniki, ki so preveč osredotočeni na digitalni svet, lahko začnejo zanemarjati resnične socialne interakcije in stike z ljudmi, kar vodi v osamljenost in pomanjkanje resničnih medosebnih odnosov in druženj.
Zdravljenje odvisnosti od digitalne tehnologije
Namen zdravljenja odvisnosti od digitalne tehnologije ni abstinenca ali prekinitev uporabe tehnologij in mobilnih naprav ter interneta, saj je to v današnjem času praktično nemogoče. Ključna je posameznikova sposobnost uravnotežene in zmerne uporabe tehnologij, mobilnih naprav in interneta. Se pa večkrat porajajo vprašanja, kje so meje zdrave in zmerne uporabe digitalnih tehnologij in naprav ter kako uravnotežiti uporabo zaslonov z ostalimi dejavnostmi.
Pri zdravljenju odvisnosti od digitalne tehnologije so posebej pomembne naslednje aktivnosti:
- samokontrola in postavljanje meja: Pomemben je lastni nadzor posameznika in zavedanje o omejevanju časa, ki ga bo oz. ne bo preživel na napravah. Določiti je potrebno natančen čas uporabe interneta. Pomembno je tudi postavljanje jasnih meja glede zmerne uporabe tehnologije in mobilnih naprav. Gre za samodisciplino posameznika in ohranjanje nadzora nad porabo časa.
- namenska raba: posameznik naj se izogiba brskanju po internetu, temveč naj si določi cilj, s kakšnim namenom bo uporabljal naprave in tehnologije. Digitalne tehnologije naj uporablja namensko.
- digitalni odmori in odmiki: Načrtovanje časa brez uporabe digitalnih naprav in interneta, kot so »digitalni odmori in odmiki«, kjer se posameznik načrtno posveti drugim dejavnostim (npr. sprehodi, branje, druženje z ljudmi).
- spremljanje časa: posameznik lahko uporablja aplikacije, ki spremljajo čas uporabe tehnologij.
- fizična aktivnost in interakcija z ljudmi: Spodbujanje ljudi, da uporabo tehnologij nadomestijo z drugimi dejavnostmi, preživijo več časa v fizičnem okolju z družino, partnerjem, otroki, prijatelji, znanci, različna druženja, vključevanje v različne športne aktivnosti in telesne vadbe.
Zdravljenje odvisnosti od digitalne tehnologije je proces, pri katerem je prvi korak prepoznavanje in priznanje odvisnika (samemu sebi), da ima težave ter soočenje z dejstvom, da rabi pomoč. To mora storiti vsak sam, prostovoljno. Naslednji korak je iskanje ustrezne pomoči in podpore.
Obstajajo različne oblike zdravljenja, med katerimi posameznik lahko izbira:
- Bolnišnično zdravljenje
Bolnišnično zdravljenje je na začetku poti odvisnika skoraj neizogibno, saj so pogosto potrebne intenzivnejše oblike zdravljenja, ohranjanje abstinence, posebno usposobljeno strokovno osebje pa zagotavlja stalno skrb in vodi dnevne terapevtske aktivnosti. Pri nas je trenutno zdravstvena ustanova, ki se s tem resno ukvarja, Center za zdravljenje zasvojenosti Nova Gorica, ki deluje v ZD Nova Gorica.
- Psihoterapija
Vključitev v psihoterapijo je pri soočanju s problematiko odvisnosti od digitalne tehnologije zelo podporna, priporočljiva, saj posameznik lahko skozi terapevtski proces ozavesti, predeluje in se sooča z nezavednimi vsebinami, s stiskami in travmami iz otroštva ali preteklosti, predvsem pa z vzroki, ki so ga privedli so trenutnega življenja in doživljanja. Individualna terapija oz. psihoterapevtska pomoč je priporočljiva za vsakogar, ki se sooča z odvisnostjo od digitalne tehnologije.
Na voljo so različne vrste in psihoterapevtski pristopi, za katere se posameznik lahko sam odloči.
- Rehabilitacijski programi v nevladnih organizacijah
Posameznik se lahko obrne po pomoč v nevladne organizacije, ki se ukvarjajo z digitalno zasvojenostjo ter različnimi rehabilitacijskimi programi, kot so Zavod Nora – Logout, Društvo Projekt človek, Zavod Pelikan-Karitas, Društvo za mlade Indijanez-Center Šteker, Društvo Žarek upanja, Inštitut Vir, Labirint idr.
4. Skupinske terapije, skupine za samopomoč in podporne skupine omogočajo deljenje izkušenj, razumevanje, podporo in povezanost med ljudmi, ki se soočajo z isto težavo. Skupine nudijo podporo posamezniku in občutek skupnosti, povezanosti, razumevanja, neobsojanja, kar posamezniku pomaga na njegovi poti okrevanja
5. Življenjske spremembe
S spremembo življenjskega sloga, okolja, ljudi, vključevanjem v šport, meditacijo in druge oblike sprostitve, lahko posamezniki zmanjšajo stres, spremenijo način življenja in se izognejo preteklim navadam. Pomembno je zavestno razvijanje novih, zdravih navad, pozitivnih misli in zanimanj, ki bodo nadomestile čas, uporabljen na internetu, ter uravnotežen zdrav življenjski slog. Pomembno je predvsem, da se posamezniki zavedajo negativnih učinkov digitalne tehnologije in poiščejo zdravo ravnovesje med uporabo tehnologije in ostalimi pomembnimi področji svojega življenja.
Odvisnost od digitalne tehnologije je resno stanje, ki lahko močno vpliva na kvaliteto življenja posameznika. Z ustreznimi strategijami, kot so zmanjšanje časa pred zaslonom, terapevtski pristopi in podpora bližnjih, je mogoče razviti zdrav odnos do tehnologije. Z večjo ozaveščenostjo o tem, kako tehnologija vpliva na naše življenje, lahko vsak posameznik sprejme ukrepe, ki bodo izboljšali njegovo duševno, telesno in čustveno zdravje.
dr. Barbara K. Novak, zak. in druž. terapevtka
Morda bi vas zanimalo še več o odvisnostih? Preverite https://www.bodisprememba.si/odvisnosti-kako-prepoznati-odvisnosti-znaki-odvisnosti-ter-pot-naprej/